czwartek, 31 grudnia 2015

INTERFEJSY ORAZ RODZAJE TRANSMISJI DANYCH

Interfejs transmisji danych - pod tym pojęciem rozumiemy zestaw urządzeń (złącz, kabli, wtyczek), który umożliwia połączenie dwóch urządzeń w sposób zapewniający możliwość
transmisji danych pomiędzy nimi.



























Wyróżniamy następujące rodzaje transmisji danych:

1. Szeregowa bity informacji są przesyłane kolejno, bit po bicie.
2. Równoległa polega na jednoczesnym przesyłaniu większej liczby bitów informacji
(zazwyczaj ośmiu bitów, czyli jednego bajta)
3. Synchroniczna informacje są przesyłane w jednakowych odstępach czasu
4. Asynchroniczna bity informacji są przesyłane w dowolnych odstępach czasu

Asynchroniczna transmisja danych

Transmisja nazywana jest asynchroniczną, gdyż zakłada się, że dane mogą pojawiać się w dowolnej chwili i będą natychmiast transmitowane do odbiorcy. Z tego też powodu rozpoczęcie transmisji danych musi być zasygnalizowane w jakiś sposób. Używa się w tym celu dwóch dodatkowych bitów:
bit startu (ST) - 0,
bit stopu (SP) - 1.
Do detekcji błędów transmisji używany jest tzw. bit parzystości (P), zawierający informację o parzystej ( 0 ) lub nieparzystej ( 1 ) liczbie jedynek w przesyłanej porcji danych.


W transmisji synchronicznej przesyłanie bloków danych następuje w takt sygnału zegarowego ( CLK ) wspólnego dla nadajnika i odbiornika informacji. Brak w tym systemie znaków startu i stopu. Co pewien czas przekazywane są dane synchronizujące ( SYNC1, SYNC2 ) o znanej wartości, które umożliwiają uzgodnienie częstotliwości zegarów
nadajnika i odbiornika informacji. Po każdej synchronizacji, w czasie trwania sygnału zegarowego, następuje faza transmisji, która odbywa się ze stałą prędkością, a odbiorca danych zlicza przesyłane bity na podstawie czasu.



Port szeregowy (COM, RS-232)
(ang. Serial Port ) określany również skrótem COM - asynchroniczny, szeregowy interfejs transmisji danych zgodny ze standardem RS-232 (ang. Referenced Standard ). Komputer klasy PC jest najczęściej wyposażony w jedno złącze portu szeregowego. Standard RS-232 został zaprojektowany w 1962r. w wersji 25-pinowej (DB-25). Obecnie wykorzystuje się mniejszą, 9-pinową wersję złącza (DB-9).














Za obsługę portu COM odpowiedzialny jest układ UART (ang. Universal Asynchronous Receiver/Transmitter), układ Super I/O lub chipset, w którym zintegrowano układy UART.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz