czwartek, 31 grudnia 2015

SKANER-BUDOWA,ZASADY DZIAŁANIA

SKANERY:
Budowa i zasada działania
Skaner, to rządzenie elektroniczne do tworzenia elektronicznego zapisu dokumentów w postaci drukowanej zarówno obrazów jak i tekstu. Skaner działa jak kopiarka, z tą różnicą, że kopia zapisywana jest w pamięci komputera. Dokumenty tekstowe muszą zostać przekonwertowane (przez program OCR) do postaci pliku tekstowego, który może być modyfikowany w edytorze tekstu.
Obecnie na rynku dominują dwa rozwiązania konstrukcyjne, wykorzystujące układy typu CCD (Charge Coupled Device) bądź CIS (Contact Image Sensor).
Układ CCD składa się z elementów światłoczułych. Elementy te powodują rozszczepianie docierających do nich promieni świetlnych na trzy strumienie w podstawowych barwach, czyli czerwonej, niebieskiej i żółtej, z zastosowaniem układu barw RGB (powszechnie stosowanego w urządzeniach optycznych), po czym następuje konwersja strumieni w napięcie elektryczne. Napięcie z kolei przekazywane jest do konwertera A/D (analog-to-digital –konwersja danych w formacie analogowym na format cyfrowy), który przekłada dane na format „zrozumiały” dla komputera (rys. 19.).


Większość skanerów korzysta z technologii CCD (charge -coupled device). W skanerach z przetwornikiem CCD do oświetlenia obiektu używa się zimnej lampy katodowej, która daje intensywne światło, zbliżone barwą do naturalnego.
Dzięki temu za pomocą urządzeń z przetwornikiem CCD można skanować obiekty trójwymiarowe, które znajdują się nawet w odległości 2 - 3 cm od szyby skanera. Są one jednak dość duże. Konstrukcja głowicy z elementów CCD, luster, soczewek, lamp i energochłonnych obwodów wymaga stosunkowo
dużych gabarytów. Najważniejszą zaletą układów CCD jest wierność odwzorowania skanowanych obiektów. Dzięki wysokiej rozdzielczości, z jaką mogą pracować takie skanery, różnica w jakości pomiędzy kopią a oryginałem jest niewielka. Skanery z układami CIS do oświetlenia obiektu używają diod LED. Światło ma odcień niebieski i jest mało intensywne. Uniemożliwia to skanowanie obiektów trójwymiarowych.























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz